Shell Helix Türkiye Ralli Şampiyonası Başlıyor

8 ralliden oluşan 2020 Türkiye Ralli Şampiyonası, 29 Şubat 1 Mart tarihleri arasında Kars/Sarıkamış’ta koşulacak olan Türkiye’nin ilk kar zeminli ulusal rallisi ile başlayacak. Sonrasında sırasıyla İzmir-Ege Rallisi, Eskişehir-ESOK Rally, Ankara-Hitit Rallisi,Kocaeli-Kocaeli Rallisi, Bursa-Yeşil Bursa Rallisi, Marmaris-Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağı Türkiye Rallisi ve İstanbul-İstanbul Rallisi koşulacak. Kar, toprak, çamur ve asfalt zeminlerin hepsini bu sene göreceğiz gibi duruyor.

Sarıkamış rallisi 2019 sezonunun başlangıcında mahalli ( amatör ) sınıf bir ralli olarak organize edildi. Katılımcıların beğenisini kazanan ralli sonrasında TOSFED uzun yıllardır kalıplaşmış yarışlara sahip olan TRŞ ( Türkiye Ralli Şampiyonası ) takvimini çeşitlendirmek için belki de olmaz denileni yaparak kar zeminli bir ralliyi takvime ekleme kararı aldı. Yarışanlar için keyifli olacağına şüphe yok fakat hem çivili lastik maliyetleri hem de lojistik olarak bölgenin yarış garajlarına uzak bir bölgede olması ( ralli garajları genel olarak Marmara Bölgesinde yoğun ) yarışın maliyetlerini yükseltmiş durumda. Dolayısıyla katılım normal bir TRŞ yarışının yarı seviyesinde olmuş. Yine de hem 8 yarışlı takvim hemde artan maliyetler sonrasında bile 24 ekibin yarışa giriyor olması bence bir başarıdır. Organizasyonun kalitesi neticesinde gelecek senelerde katılım artacaktır.

Yarışın programına gelecek olursak; açıkçası zaman çizelgesi benim en sevmediğim tipte organize edilmiş. Cumartesi günü otomobiller etaba çıkacaklar ve 4 etap sonrasında servise gelip günü bitirecekler. Pazar sabahı kapalı parktan otomobillerini alacak olan ekipler kısa bir servis sonrasında etaplara çıkacaklar ve 4 etap sonrasında yarışı bitirerek evlerine dönecekler. Ben bu düzeni genel olarak sevmiyorum çünkü ara servis olmadığı zaman sanki rallinin doğasından uzaklaşıyormuş gibi hissediyorum. Tabiki bu durum tamamen benim zevkimle alakalı yoksa organizasyon gayet olması gerektiği gibi kurgulanmış. Toplam 7 özel etap ve 1 seyirci özel etabı ekipleri beklemeye geçmiş durumda. Toplam yarış km’si 106,01 km. Unutmadan hatırlatmak gerekli ki özel seyirci etabı TRTSpor2 tarafından canlı yayınlanacak ( 29.02.2020 16.00 ). Son olarak etap km’lerini inceleyecek olursak ekipler Cumartesi gününe 6,65 km’lik kısa bir etap ile başlayacak. Ekipler için kar zemine alışma fırsatı veren bu etap sonrasında 14,55 km’lik Köşk etabı koşulacak. Muhtemelen ilk kan bu etapta akıtalacak. Eli sıcak olan ve otomobiline kar üzerinde çabuk adapte olan ekipler Köşk etabında öne çıkacaktır. Cumartesi gününün son özel etabı ise Şehitler etabı. 23,43 km uzunluğu ile rallinin en uzun etabı olacak. Şehitler etabı ekipler için Cumartesi gününü güçlü bitirmek için son fırsat. Şehitler etabı sonrasında 2,2 km’lik özel seyirci etabı ile günü tamamlayacağız. Pazar günü etaplar aynı sırayla tekrar koşulacak. Aradaki tek fark Cumartesi günü son etap olarak koşulan seyirci etabı yerine Pazar günü son etap olarak Köşk etabı koşulacak ve powerstage kuralları geçerli olacak ( etap sıralamasına göre pilotlar ek puan alacak ).

 

Kayıt listesine göz gezdirdiğimizde bir takım süprizler olduğunu fark ettim. Öncelikle uzun yıllardır Murat Bostancı ile yarışan co-pilot Onur Vatansever, 2020 sezonunda Yağız Avcı ile birlikte start alacak. Yağız tarafında bir diğer süpriz ise Sarıkamış Rallisi’ne Neomotorspor’un EVO9’larından biri ile giriyor olması. Biz onun R5 kullanmasına alışığız fakat sanırım Yağız sezona R5 ile devam edecek. Bir diğer süpriz ise Murat Bostancı’nın co-pilot değişikliği. Onur’un yokluğunda Castrol Ford Team çatısı altından farklı bir isimle anlaşan Murat, Sarıkamış Rallisi’ne Batuhan Memişyazıcı ile katılıyor. İkilinin çabuk uyum sağlaması Sarıkamış Rallisi özelinde kritik durumda çünkü Sarıkamış Rallisi tüm ekipler için yeni ve bu sebeple co-pilotların önemi standart yarışlardan biraz daha fazla. Süprizlerle devam etmek gerekirse Orhan Avcıoğlu’nun TRŞ’ye geri döndüğünü görüyoruz. Açıkçası Avrupa macerası sonrası kendisini tekrar TRŞ’de gördüğüme şaşırdım fakat Avrupa tecrübesinin ona neler kattığını merak ediyorum. Orhan gibi bir diğer süpriz de Fiat Egea’ları geliştirme işinin altından başarıyla kalkan Yiğit Timur. Yiğit, eski takımı Toksport WRT ile TRŞ’de tekrar boy gösterecek. Renault Clio ile kayıt yaptırdıklarını gördüğümde otomobilin yeni nesil bir Clio R3 olduğunu düşündüm fakat net bir bilgim yok, yarış sırasında öğreneceğiz. Hakkı Ağaoğlu benim favori otomobilim olan Peugeot 207 S2000 ile Kars’ta start alıyor. Umarım bu sezon kendisini her rallide görüyor oluruz. 207 S2000’i Hakkı pilotajında izlemek her zaman büyük keyif. Daha fazla detaya girmeden katılan 24 otomobilin 11’inin 4 çeker olduğunu görmek güzel.

Ülkece yabancısı olduğumuz kar rallisi konseptinin 24 kayıt alması kar rallilerinin devamı için umut verici fakat şampiyonanın asıl katılımcı sayısını Ege’de ve ESOK Rally’de görüyor olacağız. Toprak sezonunun başlamasıyla Türk ralli camiasının kendini bulacağını ve şampiyonanın kızışacağını hali hazırda biliyoruz.

2020 Türkiye Ralli Şampiyonası sezonu tüm ralli severlere hayırlı olsun, keyifli ve güvenli bir sezon olması dileğiyle tüm ekiplere başarılar.