Sigorta satıcılarının çocukları korkutmak için anlattığı hikayeler..

Yıllar içerisinde nadir ve egzotik arabaların kazalarını ya da kaza fotoğraflarını gördük. Bu kazalar bazen komik, bazen şaşırtıcı, bazen üzücü ve bazen de korkunç kazalardı. Ayrıca bu kazalar, biz otomobil tutkunları için diğer insanlardan daha duygusal hissetmemizi sağlayan ve en “pahalı“ kazalar olma özelliğini bünyelerinde barındırdılar. Neyse ki, bu kazaların hiçbirinde bildiğimiz kadarıyla kimse hayatını kaybetmedi ya da ciddi şekilde yaralanmadı. Ancak; birçok zarar görmüş gurur, hasarlı otomobiller ve bir kazada da hapis cezası vardı. Nasıl mı? Şöyle ki…


Bentley Azure ve 4 Farklı Otomobil Daha:
Tahmini zarar $60,000

Bu kaza, dünyadaki en pahalı ama düşük hızla gerçekleşmiş kaza olabilir. Dünyada bunun gerçekleşebileceği çok az yer var, ancak Monte Carlo’daki Place du Casino dışında pahalı otomobiller, herhangi bir orta segment markanın bayisinin otoparkındaki otomobiller kadar yaygın.
Bentley Azure’un talihsiz şoförü, beyaz bir Mercedes S Serisi’ni boydan boya çizmeyi başarıp bir Ferrari F430’a çarpacaktı ama bu kazanın sonu olmayacaktı. Maalesef bu kazada, artık yeni tamponlara ihtiyaç duyacak olan bir Aston Martin Rapide ve Porsche 911 de vardı.

Kazanın yeterince utanç verici olduğunu düşünmüyorsanız; şoför ve iki arkadaşının ortalığı dağıttıktan sonra hasarlı araçların ortasında kaldığını ve araçtan çıkamadıklarını, çevredeki insanların görüntülerini çekip sosyal medyada da paylaştığını söyleyelim. Tabii ki, sürücü kadın olduğu için bu kaza medyada da önemli bir şekilde yer almıştı. Bu halkın çok yoğun olduğu bir ortamda ve herkesin gözü önünde olmuş bir kazaydı.

 

Ferrari ve 11 Farklı Otomobil Daha: Tahmini zarar $1,000,000’dan fazla

Tokyo’da bir bölgede polis, şerit değiştirmeye çalışan bir Ferrari’nin yol kenarındaki bariyerlere çarpıp daha sonra otobanın karşı tarafına fırladığını rapor etti. Daha sonra video görüntüleri ortaya çıkan kazanın içerisinde birden fazla kırmızı Ferrari olduğu ortaya çıktı. Raporlar sekiz Ferrari’nin, bir Lamborghini Diablo’nun ve iki Mercedes’in de kazaya karıştığını söylüyordu. Hatta bazı raporlarda, bir adet de R33 Skyline’ın ismi geçiyordu. Japonya’daki Ferrarilerin minimum satış fiyatı $100,000 dolardan daha fazla olduğu için $1,000,000 dolarlık hasar fazlasıyla eksik değerlendirilmiş gibi geliyor. Söz konusu Japonya olduğunda, bir grup Ferrari’nin kaza yapması maalesef kulağa çok da garip gelmiyor.

 

Toyota GT2000: Tahmini zarar $1,200,000

Bu ne komik ne de mükemmel bir kaza. Sadece toplamda 337 adet üretilmiş GT2000’lerden birisinin pert olduğu bir kaza. Neyse ki, araçtaki yolcular küçük sıyrıklarla kazayı atlattılar.

 

Rowan Atkinson’ın McLaren F1’i: Tahmini zarar $1,400,000

Bu, İngiliz komedyenin F1’i yoldan çıkardığı ikinci seferdi. Yine de eleştirmeyeceğiz çünkü Atkinson sevdiği arabaları günlük hayatta sert bir şekilde kullanması ile ünlü. İlk kazayı yaptığında otomobil haşat oldu fakat pert olmamıştı. İkinci kaza ise sigorta şirketine 1.4 milyon dolara mal oldu ve araç yeni sahibine satıldı.

 

Ferrari Enzo: Tahmini zarar $1,500,000

2007 yılında aktör ve komedyen Eddie Griffin, Redline filminin tanıtımının bir parçası olarak bir yardım yarışına katıldı. Her nasılsa Griffin, Ferrari Enzo’yu bariyerlere çarpmayı başardı. Bir tanıtım kampanyası olduğu için ortada komplo teorileri de vardı ancak yönetmen tarafından alınan yüksek faizli kredilerle finanse edilen bir film için haşat edilmek için pahalı bir arabaydı.

Enzo, teknik olarak pert oldu fakat Matt Groner isimli Teksaslı lüks otomobil tamircisi ve satıcısı aracı satın aldı, yeniden tamir etti ve hiç kazaya karışmamış bir Enzo’ya göre çok az zararla aracı sattı.

 

Bugatti Veyron: Tahmini zarar $1,600,000

Eğer ki bu videoyu daha önce görmediyseniz, az sonra göreceklerinize inanamayacaksınız. Video kamerayı elinde tutan kişi, ilk başta aracın Bugatti Veyron olduğunu anlayamaz ve bir Lamborghini çektiğini düşünür. Daha sonra Veyron, belirgin bir sebep olmadan yoldan çıkar ve göle düşer. Bu ilginç kaza videosunun aslında Bugatti Veyron’u 2.000.000 dolar karşılığında sigortalatan Teksaslı bir çiftlik sahibinin bir “pelikan” tarafından dikkati dağıtıldığından dolayı kaza yaptığını iddia ettiğini öğrendik. En sonunda bu çılgın abinin sigortadan para alabilmek için otomobili kasıtlı olarak suya soktuğu ortaya çıkınca, kendisi sigorta dolandırıcılığından hüküm giydi.

 

Porsche RS61: Tahmini zarar $1,700,000

2010 yılındaki Monterey buluşmasında, efsanevi yarış pilotu Stirling Moss direksiyon başındayken, Laguna Seca pistindeki ısınma turu esnasında Porsche RS61’in vites kutusunda bir problem meydana geldi ve başka bir yarışçı RS61’e çarptı. 80 yaşındaki Moss’un 1.700.000 dolara satın aldığı otomobil, kazadan sonra kullanılamaz hale geldi fakat araç daha sonra tamir edildi. Otomobil, çok nadir bulunan bir model olduğu için tamir ettirilmeye değerdi ve aracın fiyatı şu an tamir ücretinin en az iki katı!

 

Mercedes SLS ve 1 Farklı Otomobil Daha: Tahmini zarar $7,400,000

Şimdi sıra fazlasıyla pahalı bir kazadan bahsetmeye geldi. Bu Mercedes SLS, 1950’lerde 3 adet üretilen yarış araçlarından sadece biriydi. 2015 yılındaki Goodwood Üyeleri’nin Buluşması adına yapılan yarış sırasında bu SLS, 1950’lerde üretilen bir Lister-Jaguar Knobbly yarış arabasına arkadan çarptı ve yarış pistinin dışına itti. Bu kaza, iki aracın da hasar almasıyla sonuçlandı.

 

Ferrari 250 Testa Rossa: Tahmini zarar $8,000,000

1956’dan 1961’e kadar sadece 33 adet üretilen 250 Testa Rossa, koleksiyoncular için Ferrari 250 GTO’dan sonraki en değerli araç. Bu Testa Rossa, kaza sırasında Laguna Seca pistinde frenlerinde sorun olduğunu iddia eden, mıcıra aracı kaptırıp lastik duvara çarparak duran sahibi David Love tarafından kullanılıyordu. Böyle bir kazayı görmek ne kadar can sıkıcı olsa da, araç bu meblağlarda tamir edilmeye değerdi ve tamir edildikten sonra üretilme amacına uygun olarak normale döndü. Elbette sadece tekrar bir fren problemi yaşayıncaya kadar.

 

Ferrari 250 GTO: Fiyat tahmin edilemiyor

Haberlere göre bu 250 GTO, Amerikalı yatırımcı ve milyoner Christopher Cox’a ait. 2012 yılında bu araca arkadan vuruldu ve kaza Cox’ın eşinin kolunu kırmasına sebep oldu. Bu kaza, eğer şüphelerimiz doğruysa tarihteki en pahalı otomobil kazası olarak rapor edildi. Bu araba koleksiyonerler arasında o kadar değerli ki, eğer düzeltilebilecek bir hasarsa bile bu hasar sadece aracın faturasında yazar ve kimse ne kadara mal olduğunu tahmin bile edemez. Hasarın tutarını asla bilemeyeceğiz, fakat bilinen en pahalı kaza olarak tarihe geçmiştir.

Bu kazayla ilgili elimizde fotoğraf bulunmamasına rağmen, bu 250 GTO Maranello’daki Ferrari Klasik bölümünde ilk haline geri döndürüldüğünü biliyoruz. Bu kazanın muhtemelen tarihteki en pahalı kaza olmasından şüphelenmemizin sebebi, Ferrari’nin aracı düzeltmek için 2 yıl uğraşması ve işçilik ücretlerinin normal bir hasar onarım merkezine göre çok çok daha fazla olduğunu bilmemiz.

Aracın ne kadar değerli bir model olduğunu anlatmak istersek eğer; 250 GTO modelleri o zamanlar bilindiği kadarıyla yaklaşık 30.000.000 dolar karşılığında el değiştiriyorlardı. Başka bir 250 GTO’nun 2018’deki bir açık arttırmada 48.000.000 dolara satıldığı ve bir diğerinin ise şaşırtıcı bir şekilde 70.000.000 dolar gibi uçuk fiyatlara el değiştirdiğini biliyoruz.