Sokakta Büyüyen Çocuklara Özel: GT Street RS

Bu elbette ucuz ya da kolay erişilebilir bir otomobil değil. Sadece ilginizi çekmesi için böyle bir başlığı tercih ettik. Porsche 911 Turbo S çoğu otomobil severin tasarımını ve performansını beğendiği, Porsche denince akla gelen silüetin yıllardır değişmeyen ikonudur.
Üzerinde sürekli modifiyeler ve geliştirmeler yapılan, pist versiyonları tanıtılan ve büyük bir hayran kitlesine sahip bir spor otomobil. Geçtiğimiz günlerde ünlü Porsche modifiyecisi TechArt Cenevre Otomobil Fuarı’na özel olarak 10 adet satılacak yeni bir versiyon ile ortalığı kızıştırdı. GT Street RS’e merhaba diyebilirsiniz.

3.8 litrelik twin-turbo beslemeli 6 silindirli motoru standart haliyle 580 beygir ve 750 nm tork üreten araca öncelikle firma tarafından yeni gövde kiti ve VTG turboşarj ünitesi ile birlikte SportPlus sürüş modu eklendi. TechArt dokunuşu ile 770 beygir ve 920 nm tork üretir hale gelen GT Street RS, 0-100 km/s hızlanmasını 2.5 saniyede tamamlıyor. Saatte 340 km hıza limitlenmiş araç ile sürat denemesi yapmak isteyenler saatte 360 kilometreyi geçebilmeleri için özel üretim spor lastikleri takdırdıktan sonra limitörü kaldırtabiliyor.

Tabi böyle bir geliştirme sadece motorla sınırlı kalır mı? Elbette kalmaz!
Karbon fiber spoiler kaput ve hava akışını kontrol edebilen aktif bir ön ”dudak” takımı ile birlikte eklenmiş. Far çerçevelerine kadar karbon hava girişleri içeren bu yapım son zamanlarda üretilen araçların çoğunda olduğu gibi tam karbon fiber timsali. Ayrıca belirtmeden geçmeyelim, her GT Street RS’in kaputuna özel bir parlak boya ile 1-10 arası üretim numarası yazılacak. Aşağıda resimlerini gördüğünüz araç ise 01 seri numaralı GT Street RS. 20 inç lastikler ile dövme jantlar, coilover süspansiyon ve olmazsa olmaz ön aks lift paketi ile birlikte eklenmiş. Tüm bu düzenlemeler neden mi yapılmış? Çünkü hava sürtünmesi ile oyun oynayan karbon fiber aktif ön dudağınız yere sürtsün istemezsiniz heralde…

Kısaca bir göz gezdirdiğimizde çamurluklar, yan etekler, hava girişleri, aynalar ve bazı küçük detayların tamamının karbon fiberden yapıldığını görebiliyoruz. Son olarak performans modlarında uzayabilen ve 15 dereceye kadar ayarlanabilen devasa kanadı ve titanyum egzozu da dış görünüm ayrıntıları arasına ekleyip iç mekana geçelim.
İç mekanda spor koltuklar, spor direksiyon, takla barı, GT serisinden alışkın olduğumuz kumaş kapı kolları, kapı içleri, göğsün tamamı ,orta konsol, diferansiyel tüneli, güneşlikler ve tavan tamamen alcantara. Ayrıca küçük detaylarda kullanılan tek rengin takla barı ve kaliperlerde kullanılan turuncu olması dikkatten kaçmıyor.
Bizce tam alınıp piste çıkmalık. Peki sizce?