Takdire Şayan İngiliz; McLaren 720 Spider

 

Belkide Bruce McLaren’in hayallerinin ötesinde bir yerlerde süper otomobil dünyasının zirvesinde bir İngiliz; McLaren 720 Spider

McLaren’in son 8 yılda ortaya koyduğu performans neredeyse inanılmaz. Peki Neden mi? Arkasında her yıl milyonlarca otomobil satan devasa gruplar olan onlarca yıllık bir seri üretim otomobil geçmişine sahip bir spor otomobil markasından bahsetmiyoruz. Çoğumuzun aklına McLaren markasını kazıyan, Gordon Murray tasarımı efsanevi F1 modelinin 1993 yılında sınırlı sayıda üretilip satılmasından 18 yıl sonra, 2011 yılında, MP4-12C’yi ilk seri üretim otomobili olarak piyasaya sunan ve o günden bugüne 8 yılda tam 16 farklı modelle karşımıza çıkan bir markadan bahsediyoruz. Ancak her şeye rağmen şöyle düşünebilirsiniz? ”Çıkardı ama peki ne kadar iyilerdi?” Şöyle söyleyelim; En ”başarısız” olarak görebileceğimiz modelleri bile rakiplerinin gerisinde kalmadı. Ki rakipleri günlük otomobil üreten şirketler değildi. Rakipleri, yıllık milyonlarca otomobil satarak edinilen araştırma geliştirme kremasının üzerine konumlandırılmış en leziz çilek kalitesinde ürünler ortaya çıkaran Ferrari, Porsche ya da Lamborghini gibi markalardı.

İşte her yeni modelde kendini sürekli geliştiren bu İngiliz markası, 2017 yılının bahar aylarında 720S modeliyle karşımıza çıktı ve açıkçası geçmişten bugüne hem yorumuna hem de bileğine sonuna kadar güvendiğimiz otomobil gazetecilerinin hepsini büyülemeyi başardı. Bugün ise coupe modelinin piyasaya çıkmasının iki yıl sonrasında marka spider, yani üstü açılan modeliyle karşımızda.

Tüm McLaren modellerinin ağırlığını minimize eden üç ana öğeye vardır; turbolu V8, iki düzlemli kapılar ve karbon monokok şasi. 720S spider modeli coupe versiyonundan sadece 49 kg daha ağır ve 1332 kg ağırlığında. Bu öylesine başarılı bir rakam ki, Audi R8 Spyder ve Lamborghini Aventador S Roadster gibi rakiplerinden tamı tamına 300 kg daha hafif. 300 kg!!!

4 litrelik çift turbolu V8 motor coupe versiyonundakiyle aynı gücü üretiyor; 720 beygir ve 770 nm tork. Bu verimlilikteki motorun hafiflikle birleşmesi sonucu ortaya çıkan hızlanma verileri ise göz kamaştırıcı; 0-100 km/s 2.8 sn, 0-200 km/s 7.9 sn, 0-300 km/s 21.4 saniye ve maksimum hız 341 km/s!!!

720S üstünü 50 km’ye kadar hızlarda 11 saniyelik bir sürede açıp kapatabiliyor, ki bu rakam tüm modellerinden ve bir çok rakibinden daha hızlı. Aracın üstü açıkken ses sisteminin bundan olumsuz etkilenmemesi için sisteme özel bir kalibrasyon yapıldığını ve tavan kapalıyken V8 motorun tüm iyi tınılarının kabine dolması için arka camın açılabildiğini ise ayrıca belirtelim.

Aracın özellikle şanzıman, gaz ve süspansiyon üçlüsünü sürücünün isteğine göre ayarladığı üç farklı sürüş modu var; Konfor, Spor ve Pist. Konfor ve Pist modları arasındaki fark ise markanın değerlendirmesine göre oldukça büyük. Özellikle sürüş konforu açısından.

”Peki aracın hiç kötü ya da eksik bir yanı yok mu?” diye düşünebilirsiniz. Merak etmeyin, var; Bilgi-eğlence sistemi. Ama bu bizim umurumuzda değil. Bununla beraber bu otomobili alıp bunu dert edecek olanları da ilahi adaletin tecellisi için Allah’a havale ediyoruz!!1!

Bir söz vardır, ”Dünya’nın bir başkenti olsaydı o şehir İstanbul olurdu.” diye. Biz de gördüğümüz tablo karşısında bu sözü duruma uyarlayalım ve şöyle diyelim; Günümüz dünyasında süper otomobillerin bir kralı olsaydı bu 720S Spider olurdu.