Tesla Model X’ten Pahalıya Satılan Elektrikli Klasik Mini

Bu yıl sevgili şirin Mini doğumunun 60. yıl dönümünü kutlayacak. Aynı zamanda ilk tamamen elektrikli Mini’nin de bu yılın ilk yarısında piyasaya çıkacağını da göz önünde bulundurursak, 2019 mütevazi ”hatchback”imiz için yeni ve önemli bir dönemin başlangıcı olacak. Ancak orijinal klasik Mini’nin tarzını tercih edenlerdenseniz, İngiltere’deki Swindon Powertrain şirketi sayesinde artık her iki dünyanın da en iyisine sahip olabilirsiniz. Hem mütevazi(!) Mini dünyasının hem de çevre dostu elektrikli motor dünyasının.

Londra klasik otomobil fuarında görücüye çıkan Swind E Classic Mini, orijinal bir Mini’nin restore edilmiş gövdesine içten yanmalı motor yerine 24 kWh’lik bir batarya ve 108 beygir güç üreten bir elektrik motorunun yerleştirilmesi ile oluşturulmuş. Tam şarj ile 199,5 km (evet tam 199,5 asla 200 değil) menzili olduğu söylenen E Classic Mini 0’dan 100 km/s hıza 9,2 saniyede çıkıyor. Ancak maksimum hızı 130 km/s.

Ancak orijinal Mini ucuz ve neşeli olarak tasvir edilse de elektrikli versiyonu için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Sağdan ve soldan direksiyon modelleri için 100’er adet üretilecek E Classic Mini’nin fiyatları 79,000£’dan başlayacak. Bu durum E Classic Mini’yi Audi E-Tron ve giriş seviyesindeki Tesla Model X’ten pahalı kılıyor.

Ayrıca piyasadaki diğer elektrikli araçlardan çok daha az donanımı satın alıyorsunuz. Şöyle ki; standart olarak USB portları, yerden ısıtma, ısıtmalı deri koltuklar ve ısıtmalı ön ve arka cam alabiliyorken; bilgi eğlence sistemi, uydu navigasyonu, klima ve hidrolik direksiyon için ekstra ödeme yapmanız gerekiyor. Ayrıca sürgülü kumaş tavan, kişiye özel metalik boya ve hızlı şarj da opsiyonel özellikler arasında.

 
 
 
Peki belki de tam olarak sığamayacağınız 108 beygirlik bir şaka makinesine vereceğiniz parayla 333 beygirlik giriş seviyesi bir Tesla Model X alabiliyor olmanız aklınıza ”değer mi ?” sorusunu getirdi mi?