Sayın Tork severler, bir kez daha merhaba. Sizlerle olan etkileşimlerimizde, ralli paylaşımlarının altında, ”yarışları nasıl izleyebiliriz” sorusu bir hayli fazla soruldu. Biz de bu sorulara kayıtsız kalamadık ve size basit bir WRC izleme rehberi hazırladık.

En fazla merak edilen sorudan başlayalım; hayır, WRC izlemek paralı değil. WRC’nin youtube ve facebook sayfasını takipte olun, kısa kısa videolar ile yarışta ne oldu, ne oluyor gibi sorularınızın cevabını anında alacaksınız.

”Sayın Tork Ralli İşkolu, iyi güzel de, ama bu videolar sadece bir buçuk dakika!!1!” derseniz ki, bence deyiniz, o zaman bayanlar ve baylar karşınızda Redbull TV. Redbull TV, bir çok farklı spor ve etkinlik yayınını online olarak yapan bir platform. Bir nevi Redbull’un sponsor olduğu organizasyonların Netflix’i ve WRC’de Redbull’un sponsor olduğu kişi sayısı oldukça fazla. Bununla beraber Citroen’in bu sene kırmızı boğa temalı dış giydirmesini de ( bundan sonra branding denilecek ) atlamayalım.
Peki Redbull TV’de neler var? İlk olarak, ralli başlatıktan sonra yarışın koşulduğu her güne özel bir video paylaşılıyor. Bu videolar 30-55 dakika arasında ve oldukça doyurucu içeriğe sahip oluyorlar. Aynı zamanda rallinin bir etabı canlı yayınlanıyor. Özellikle bu sebeple kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.
Eğer bu seçeneği değerlendirmek istiyorsanız >>BURAYA<< tıklamanız yeterli olacaktır.

”Sayın Tork bey, iyi güzel özet videolar ve canlı yayını anlattın fakat yok mu bu yarışı canlı izlemenin bir yolu!!1!” derseniz, ki bizce onu da deyin, cebinizden bir miktar para çıkmasını göze almanız lazım. WRC+ adında, WRC organizasyonunun kendi geliştirdiği ve internetle çalışan her aygıt üzerinden, hd kalite ile yarışları canlı izlemenizi sağlayan bir oluşum mevcut. İki paketi bulunan WRC+ üyeliğinin, ”basic” üyelik olanı biraz fazla ”basic” ve bu sebeple size anlatmayacağım. ”All live” adı altında satılan paketi ise aylık 35 TL’lik ve yıllık 305 TL’lik fiyat etiketine sahip. Sizin için kaldırılan WRC helikopterinin çekimi ile tüm yarışı istediğiniz yerden takip edebilme imkanından biraz ucuz yani. Şaka bir tarafa, tabi ki alım gücü böyle bir harcamaya uygun olanlar için uygun bir fiyat etiketine sahip fakat yukarıda da anlattığım gibi ücretsiz olarak izlemek ya da henüz para vermeye emin olmayanlar için yukarıdaki alternatifler gayet doyurucu olacaktır.
Eğer WRC+ platformunu merak edenlerderseniz o zaman >>BURAYA<< tıklayabilirsiniz.

Eğer WRC+ içeriğiyle alakalı somut fikir sahibi olmak istiyorsanız aşağıdaki şu kısa videoyu izleyebilirsiniz. Sonrasında kaldığımız yerden devam edelim.

 

Yukarıdaki “seyretmek” üzerine olan alternatifler dışında WRC aplikasyonu üzerinden iki şekilde yarışı takip edebilirsiniz. Birincisi, ”WRC live radio” ile tüm yarışı canlı olarak dinleyebilirsiniz. İkinci olarak, etaplardan canlı olarak gelen bilgileri, yazı formatında okuyabileceğiniz “live text” bölümünden okuyabilirsiniz.
Eğer WRC canlı radyosunu dinlemek isteyenlerdenseniz >>BURAYA<< tıklayabilirsiniz.

Bu haberlerin tek üzücü tarafı ise, tüm yayınların malasef sadece İngilizce olması. Gerçi siz de bu sporu sevenlerdenseniz, dil bariyeri o kadar büyük bir sorun olmayacaktır.

Meksika Rallisi’nin ilk etabı bugün dostlar. Nereden takip edersiniz bilmiyorum fakat güzel sezon oluyor, bence kaçırmayın.