Dünyada 4 silindirli motorlara olan ilgi, büyük ve performanslı motorlara olan ilgi kadar dikkat çekecek boyutlara ulaşmadı. Herkesin gözünün önünde olan 4 silindirli motorlara haksızlık edilmektedir. Günümüzdeki çevre emisyon değerleri, petrol fiyatlarının artması firmaların küçük fakat performansı yüksek motorlar geliştirmesine neden olmuştur. Performans arabalarında kullanılan motorlara yakın değerler elde eden 4 silindirli motorların üretildiğini görmekteyiz. 4 Silindirli motorlarda turboşarj ve süperşarj ın birlikte kullanıldığı tasarımlara da denk gelinmektedir.

Tabi şu anda birçok firma içten yanmalı motorlar yerine elektrik enerjisiyle çalışan araçlara yönelmektedir. Tarihe baktığımızda ilk çıkan araçlarda yakıt verimliliği gibi bir olgu olmazken, petrol ve türevlerinde yaşanılan krizler otomobil firmalarının daha küçük ve verimli motorlar geliştirmesine neden olmuştur. Bu konu da Japon firmalarının başarılı olduğu atlanılamayacak bir gerçektir.

Günümüzde de petrol ve türevlerinde yaşanılan problemler, çevre kirliliği ve insan sağlığı gibi kritik konular nedeniyle de içten yanmalı motorların yerini elektrikli motorlar almaktadır. Zamanla yaygınlaşacağı kesinleşen elektrikli araçların önümüzdeki 20 yıl sonra bizlerinde sahip olabileceği gerçeğini kabul etmemiz gerekiyor. Belki de sokaklarda her gün gördüğümüz içten yanmalı motorları müzelerde görebileceğiz.

Araçlarda daha az sayıda 2 silindir veya 3 silindirli motorları da görmekteyiz. Fakat bizler son 30 yıla damga vurmuş, etkileyici 4 silindirli motorları inceleyeceğiz.

HONDA F20C/F22C

İlk inceleyeceğimiz motor çeşidi, herkesin beğendiği ve hayranı olduğu Honda F20C / F22C ile başlıyoruz. Honda markası meraklıları ya da Honda adını merak edenler bilirler ki, firma birçok sektör için motor üretmektedir. Firmanın motor üretimi konusunda uzmanlığını tartışamayacağımız aşikardır. Honda denilince ülkemiz de ve dünya da ilk akla gelen spor arabası S2000, ki hala saygınlığını koruyor. Bizlerden duymuş olmayın yakın zaman da tekrar üretileceği bilgisini aldık.

Honda S2000 de kullandığı motorları 4 silindirli, 240 beygir güç üretebilen ve değişken zamanlı valf sayesinde 9000rpm (dakikada ki devir sayısı) gibi muhteşem değerlere sahip motorunu geliştirdi. Aracın performansı her kesimden takdir topladığı gibi fiyat performans değerleri açısından da önlerde kendini gösteriyor. Açılışımızı dikkat toplayan efsane S2000 motoruyla yapmamız saygımızdandır.

ALFA ROMEO TWIN SPARK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avrupalıların bir tane V6 motorlu Alfa isterken, firmanın çıkarttığı 4 silindirli motoru ondan daha fazlasını sunuyordu. İtalyan Alfa tasarımına atıfta bulunulan motorda kullanılan ikinci küçük buji verimliliği arttırıyordu. Mevcut motorlarda bir buji kullanılırken, firma alışılmışın dışına çıkarak sisteme ikinci bujiyi yerleştirmişti. Fakat ilerleyen zamanlarda firma bu teknolojiden vazgeçmek zorunda kaldı. Evdeki hesaplar çarşıya uymadı desek yeridir. Motordan çıkan ses, güçlü olmayan ufak bir canavara benzeyen sesi; insanın yüzünde ufak bir tebessüme neden oluyordu.

SAAB B234R

Son yıllarda ülkemiz de adını duymayanın kalmadığı SAAB markası, 80 ve 90 larda dönemin güvenilirliği ile birlikte yenilikçi motorlarına sahipti. Fakat o dönem de BMW firmasının M3 modelini çıkarması, tüm ilginin ona kayması SAAB firması gereken ilgiyi görememiştir. Bu zamanda gerekli ilgiyi göremeyen firma sonrasında da fazla tanınır olamadı ve en sonunda faaliyetlerini sonlandırdı. SAAB B234R kodlu motoru daha iyi olduğunu gösteren argümanlara sahipti. SAAB 9000, 5 ileri manuel vitesli modelinde 225 beygir güç üretebildiği gibi, 410 Nm tork değerie de ulaşabiliyordu. O dönemde 4 silindirli bir motor için elde edilmesi güç verilerdi. Teknolojinin imkanları ve bilinen üretim yöntemleri düşünüldüğün de sağlam bir işin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu motora birkaç modifikasyon yaparak, Porsche 933 Turbo aracındaki değerlere yaklaşmış olacaksınız. Bu modifikasyonu yaptıktan sonra aracı sürdükten sonra, parçalarının sağlamlığından emin olunuz.

Volvo Redblock B230FT

İnternette üzerinden kurşun geçirmez özelliklerde motor araştırdığınız da eminiz ki yanlış seçenekler karşınıza çıkacaktır. Bizler de ilk başlarda sizlerin gördüğü seçenekleri görüyorduk. Ta ki Volvo Redblock motorunu tanıdıktan sonra yanıldığımızı gördük. Günümüzde yollarda görülmeye devam edilen 80-90 lı yıllara ait Volvo’larda bu motorlar kullanılmıştı. Redblock motorlar basit ama sağlam olmalarıyla listelerin ilk sıralarında kendilerine yer bulmaktalar.

Turboşarjlı motorlar arasında düşük tolerans değerlerinde üretilen motor olarak örnek gösterilmektedir.

Volkswagen EA888

Potansiyel değişken güç için en güzel örneklerden biri de Volskwagen in geliştirdiği EA888 kodlu motorudur. VW firmasının bünyesinde bulunan spor otomobillerde kullandığı bu motor 300 beygir güce ulaşırken, hafif kütlesinin yanında, abartısız sesiyle biliniyordu. En büyük avantajı ise bu kadar güç üretebilen bir motor, çekiş gücünde kayıp olmadan da yakıt tüketimi konusunda rakiplerine nazaran ekonomik değerlere sahip.

Mitsubishi 4G63T

Mitsubishi denildiğinde yarış otomobilleri meraklıların aklına ilk gelen modeli Lancer Evolution oluyor. Firmanın geliştirmiş olduğu 2.0 lt turboşarj özellikli motoru 4G6 serisi olup, bilindiği üzere EVO IX da kullanıldı. Mitsubishi mühendisleri bu motoru duyurduktan sonra ilerleyen zamanlarda geliştirmeye devam ettiler. En son Evo XI de kullanılan değişken valf zamanları ile motor gücünü 286-366 arasına sıkıştırabildiler. Efsane bir modelin efsane motorundan listede yer verilmemesi olmazdı. Günümüzde EVO serisinin üretimi durdurmuş olsa da belki firma tekrar üretme kararı alabilir. Kim bilir zaman bizlere ne gösterecek, ya da EVO efsanesi tarihin kahramanları arasında mı yer alacak.

 

 

 

 

 

SUBARU EJ25

Bir diğer Japon efsanesine bu başlık altında yer vermesek ayıp olacaktı. Her ne kadar kullanıcıları tarafından contalarındaki problemler ya da ekonomik olmayan yakıt tüketimleriyle şikâyet edilse de Subaru WRX STI bir ikonik araba olmayı başarmıştır. Bilindik motorların aksine boxer tip dediğimiz, yere yatay konumlandırılmış silindirleri, sayesinde yüksek beygir değerlerine ulaşabiliyor. Firma yeni WRX STI üzerinde çalıştığı bilgilerini paylaşıyor. Fakat eski mekanik bir arabanın tadını yeni elektronik devrelerin çok sayıda olduğu, her şeyin elektronik sensörler ile kontrol edildiği araçlarda eski tadı verecek mi, bekleyip göreceğiz.

Nissan SR20DET

 

Efsaneler listesinin kapatırken, bir diğer efsane motor üretici Japon Nissan firmasına yer vermesek olmazdı. Fabrikadan çıktığı gibi 300 beygir güç değerlerine ulaşabilen ve daha sonradan modifikasyonlar ile 400 beygir üretebilecek güce sahip motordan bahsediyoruz. Bu motor S13,S14 ve S15 Silvia da kullanıldı. S14 Nissan 200Sx modeli ise en popüler ve ünlüsüdür. Bu araç drift severlerin ve yarışların favorilerinden biridir. Motorun turboşarj özelliği belli lokasyonlarda bulunurken, bazı ülkelerde sonradan da taktırılabiliyor.