2019 Türkiye Ralli Şampiyonası her sene klasikleştiği şekilde asfalt zeminli Ege Rallisi ile start aldı. Oldukça çetin mücadelelere sahne olan Ege Rallisini 12.5 saniye fark ile Castrol Ford Team Türkiye’den Murat Bostancı-Onur Vatansever kazanmış, podyumun diğer basamakları sırasıyla Burak Çukurova-Vedat Bostancı ve Deniz Fahri-Bahadır Gücenmez’in olmuştu. Murat ve Burak uzun yıllardır birbirleriyle mücadele ederken, Deniz bu rekabete yeni katılıyordu. Bu sene kullanmaya başladığı Skoda Fabia R5’i ile yarışlar kazanabilecek potansiyeli olduğunun mesajlarını veriyordu. Ege Rallisi sonrasında Türkiye Ralli Şampiyonası yavru vatanımız olan Kıbrıs’a doğru yola çıkmak için gün sayıyordu.

Kıbrıs Rallisi her zaman tartışmaya açık bir pozisyonda olmuştur. Yarışın güzelliği ve organizasyonun çabası bir yanda, etapların kırıcılığı, normal etapların uzunluğu, lojistik olarak ralli parkının taşınma maliyeti ve muazzam Kıbrıs sıcağı bir yandadır. Yine de Türkiye Ralli Şampiyonası’nın her sene Kıbrıs’a uğramasıyla mutlu olanlardanım. Bu sene Kıbrıs Rallisi organizatörü olan KKTOK ( Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu ) yarışın Kıbrıs televizyonlarında “canlı” yayınlanmasını sağlayarak başarısını bambaşka bir seviyeye çıkardı.

Kıbrıs Rallisi’nin tarihleri her ne kadar öne çekilmiş olsa da Kıbrıs coğrafi olarak hep sıcak olmasından dolayı ekipler öncelikle sıcak sonrasında hızlı ve kırıcı etaplarla mücadele etmek zorunda kalacaklardı. Sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla Murat Bostancı’nın co-pilotu Onur Vatansever, yol notu antrenmanı sırasında “etaplarda ki sıcaklık 39 derece“ gibi bir paylaşım ile hafta sonunu hava durumunun habercisi oluyordu. Ralli Cuma günü alınan seramonik start ile başladı. Bu arada kayıtsız kalamadığım bir diğer konu da Kıbrıs Rallisi’nin her sene neredeyse bir ERC ( Avrupa Ralli Şampiyonası ) kıvamında bir seramonik start coşkusu ile başlamasıdır. Organizasyona bu noktada bir kez daha tebriklerimi gönderiyorum.

Giriş fazla uzadı, farkındayım. Ralliyi size etap etap yaşatmak istesem de maalesef yarışın etap sonuçlarının olduğu sayfaya kesin sonuçlar koyulduğundan dolayı aklımda kalanlar ile size Kıbrıs Rallisini yaşatmaya çalışacağım. Kıbrıs Rallisi her sene klasikleşmiş şekilde şehir içi SSS (seyirci etabı) başlamaktadır. Lefkoşa sokaklarında hızlı bir tur attığımız etap sırasında sağ arka lastiğini kopartmayı başaran Deniz Fahri, henüz favori olamadığı fakat çok hızlı olacağının bilindiği yarışa 1-0 yenik başlıyordu. Yine de etabın kısalığı ve en nihayetinde Kıbrıs Deniz’in evi olduğu için karşısında kapanmayacak bir fark oluşmuyordu. Ekipler Cumartesi ve Pazar koşulacak zorlu etaplar için dinlenmeye çekiliyordu.

Cumartesi zamanları kontrol ettiğimde Murat Bostancı’nın normalde olması gerekenden yavaş olduğunu gördüm. Kaza mı mekanik bir sorun mu diye merak ederken, 2. etapta yarış çizgisinde bulunan bir kayanın yollarına çıkmasıyla sağ ön salıncaklarının kırıldığını öğrendim. Etap içinde durup tamir etmek çok fazla zamana mal olacağı için etabı bu şekilde bitiren ekip, etap bittikten sonra 3. etaba giderken yol kenarında salıncaklarını değiştirmiş fakat kısa bir tamir işlemi olmaması sebebiyle 3. etabın zaman kapısına geç kalmaları sonucunda 8 dakika ceza yemişlerdi. Bu sırada ilk iki sıra Burak Çukurova ve Deniz Fahri’nindi. Burak Çukurova’nın toprakla arası hiçbir zaman çok iyi olamadı. Hele ki Kıbrıs gibi fazlasıyla risk barındıran toprak zeminler Burak Çukurova için güvenli tempoda ve mümkünse podyumda yarış bitirme temposu demektir. Yine de uzun süre yarışa liderlik yaptı Burak Çukurova fakat hem hızı hemde etap bilgisiyle birlikte Deniz Fahri, yine yanlış hatırlamıyorsam Pazar günkü etaplarda takım arkadaşı Burak Çukurova’nın önüne geçerek 1. sırayı devraldı. Birinciliği devralan Deniz Fahri bir daha arkasına bakmadı ve 2019 Türkiye Ralli Şampiyonası’nda ilk zaferine ulaştı. Ev sahibi avantajı, Ford’ların sorunları veya farklı nedenler ile altı doldurulabilecek bir galibiyet olsa da, yarış kazanmak her zaman özeldir. Deniz Fahri’nin Türkiye Ralli Şampiyonası’na renkten daha fazlasını getirdiğini ve getirebileceğini göstermesi açısından bu galibiyet onun adına oldukça önemliydi. Bir kez daha gönülden tebrikler. Tabi ki copilotu Bahadır Gücenmez’i de unutmamak lazım. Koleksiyonuna bir kupa daha ekledi tecrübeli co-pilot.

2019 Kıbrıs Rallisini kazananı Bcvision Motorsport oldu. Duble yaparak tam puan ile yarıştan ayrıldılar. Peki biraz da diğer takımlara ve ekiplere bakalım. İlk olarak Castrol Ford Team Türkiye’nin bayrak otomobillerine bakacak olursak; Murat’ın R5’inde yaşadığı sıkıntıdan yukarıda bahsetmiştik. Takımın 2. pilotu Buğra Banaz ise co-pilotu Burak Erdener ile şanssız bir hafta sonunu geride bıraktı. Henüz 2. etapta yarış dışı kalan ekip için en üzücü olan bu sene kullanmaya başladıkları R5’leri ile zaman geçirememek olsa gerek. Yine de sırada Buğra’nın ev sahibi olduğu Eskişehir Rallisi var. Eminim Buğra daha şimdiden yarışı yaşamaya başlamıştır. Yarışın bir diğer hayal kırıklığı ise mekanik sorunla yarış dışı kalan Ümitcan Özdemir-Batuhan Memişyazıcı ikilisi oldu. İki çeker kategorisinin favorisi olarak yarışa başlayan ekip basit bir elektronik hataya bağlı olarak yarıştan çekilmek zorunda kaldılar.

Yarıştan sonra konuştuğumuz Murat Bostancı, yarışla ve rakipleriyle ilgili olarak “ Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ikinci ayağı Kuzey Kıbrıs Rallisi sonunda şampiyonada liderliğimizi hala koruyoruz. Yarışın ilk gününde aldığımız hasara ve kaybettiğimiz zamana rağmen genel klasman üçüncülüğü ve Powerstage birinciliği ile evimize döndük.
Haftasonundan akılda kalanlar: Kıbrıs seyircisinin inanılmaz ilgisi, Kıbrıs’lı arkadaşlarımız ve rakiplerimizin sıcakkanlılığı ve tabii ki şampiyonanın en iyi rallilerinden birini organize eden KKTOK’un büyük emeği. Bu yarışı kazanan kardeşim Deniz Fahri’yi, Bcvision takımını ve ralliyi ikinci bitiren Burak Çukurova’yı tebrik ediyorum. Şampiyonada bir sonraki yarış 15-16 Haziran’da Eskişehir Rallisi. Bizi takip etmeye devam edin ! “.

Ümitcan’ın yarışla alakalı değerlendirmesi ise şu şekildeydi; “Kıbrıs Rallisi şampiyonanın geri kalan rallilerinden farklı ve kendine özgü bir karaktere sahip. Adanın coğrafi yapısından dolayı genellikle dar ve hızlı etaplar var. Geçen sene bu rallide yarışmış olmanın bize çok büyük faydası oldu. Kıbrıs Rallisinde küçük mekanik problemler yaşamamıza rağmen bu sezon performansımızdan memnunuz. Genel çalışmalarımız ve notlarımızda yaptığımız geliştirmeler meyvesini veriyor. Eskişehir Rallisinde kendimizi geliştirmeye devam edeceğimizi umuyorum “.

Takvimde sırada Avrupa Ralli Kupası’nın Balkan bölgesinin takvimine de ev sahipliği yapacak olan Eskişehir Rallisi var. Mıcırı az, tutunması bol ve oldukça hızlı etaplarıyla bizi bekleyen Eskişehir Rallisi sonrasında da hem podcastlerimiz hem de yazılarımızla sizinle birlikte olmaya devam edeceğiz. Bu hafta sonu Letonya’da düzenlenen Avrupa Ralli Şampiyonası yarışı var. Haftaya haftasonu ise WRC Portekiz’e gidiyor. Tavsiyem özellikle WRC Portekiz Rallisini bir şekilde takip edin. Bu sezonun kırılma rallilerinden bir tanesi olmaya aday.