Tüyler Diken; Yeni 508 Sport

Evet, bunu beklemiyorduk ve geleceğini göremedik; Karşınızda 508 Sport Engineered Concept

2010 yılında Peugeot markasının tüm tasarım sürecinin patronluğuna getirilen Gilles Vidal’in ilk gerçek ürünü olan 308 ile 2014 yılında tanışmış ve hepimizi şaşırtan 3008 ile ise 2016 yılında karşılaşmıştık. Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan 508 ile de markadan beklentimizin ulaştığı seviyenin aslında ne kadar haklı olduğuna yeniden ikna olmuştuk. Bugün ise Gilles Vidal ve Peugeot hiçbirimizin beklemediği bir modelle Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde karşımıza çıktı.

2013 208 Hibrit FE ve 2015 308 R Hibrit temel alınarak inşa edilen bu yeni model iki elektrikli motorla desteklenen bir içten yanmalı motorun ürettiği ortak gücü dört çeker sistemle yola iletme kabiliyetine sahip. 197 beygir güç üreten dört silindirli 1.6 litrelik turbolu motor, aracın önünde yer alan 107 beygirlik bir elektrikli motorla destekleniyor. Arka aksının üzerine konumlandırılmış ve 201 beygir güç üreten diğer elektrikli motor ise araca dört çeker özelliği kazandırıyor. Tüm rakamlar bir araya getirildiğinde 505 beygirlik toplam güç üretiminden söz ediyor olsak bile elektronik yardımlarla harmanlanmış hibrit dört çeker sistem aynı anda 400 beygirlik bir gücün yola iletimine olanak sağlıyor. Bizce gayet yeterli.

Toplam 500 nm tork üreten otomobil işte bu sayede 0-100 km hızlanmasını sadece 4.3 saniyede tamamlayabiliyor. Maksimum hızı ise hepimizin tahmin edebileceği üzere elektronik olarak sınırlandırılmış haliyle 250 km/s. Ayrıca 12 kilowatt saatlik kapasiteye sahip batarya ile ortak çalışan arka aksın üzerindeki 201 beygirlik elektrikli motor, aracın 50 km’ye kadar olan bir mesafeyi öndeki içten yanmalıya ihtiyaç duymadan katedebilmesini sağlıyor.

Tüm bu teknolojik kombinasyon ve uygulamalarla birlikte elbette küçük bir makyaj durumundan da bahsedebiliriz. Karbon fiber yan aynalar, selenyum grisi difüzör ve yeniden tasarlanan ön tampon bu makyajın en dikkat çeken öğeleri. Ön tamponun, gelen havayı aracın altında bulunan kapaklar yardımıyla arka bölümde bulunan yeni difüzöre en verimli şekilde iletmeyi amaçlayan 3 boyutlu yazıcıda üretilmiş ”şakalı” ve yetenekli bir yapıya sahip olduğunu ayrıca belirtelim. Aracın iç bölümünde ise klasik 508’in görünümüne karbon fiber ve alcantara kaplama ile kombinelenmiş bir dokunuş mevcut.

Bir süredir dikkatimizi çeken markanın bu en dikkat çekici modelinin standart versiyonunun bile ülkemizde satılmadığını hatırlayarak yollarda göremeyeceğimiz için üzülüyor olsak bile temelsiz ezberleri bozan muhtelif leziz otomobiller arasında göreceğimiz için seviniyoruz.

Eline sağlık sevgili Gilles..