Ustalara Saygı Kuşağı’nda bugünkü konuğumuz, her açıdan efsane bir video. Bir ralli efsanesinin, en önemli tırmanma yarışının rekorunu kırdığı etaba sanatsal açıdan yaklaşan bir film: Climb Dance (Tırmanış Dansı). Filme geçmeden önce 7. sanat için değilde, bizler için neden bu kadar önemli olduğundan biraz bahsedelim.

Colorado Pikes Peak 1916’dan beri yapılan, diğer bir adının Bulutlara Uzanan Yarış (Race to the Clouds) olan ve elektrikli motosikletten kamyonete neredeyse her türlü araca ait bir klasmanın bulunduğu dünyanın en önemli tırmanma yarışlarından biri. Onu bu kadar önemli ve benzersiz kılansa 1440 m yükseklikte başladığınız bu yarışı 156 viraj ve 20 km sonunda 4300 metre rakımda bitiriyor olmanız. Böylece yarış hem araç hem de pilot için oldukça zorlayıcı.

Peugeot, 1988’de bu yarışa Ari Vatanen pilotajında 205 T16’dan türetilen ve daha sonra 1989 ve 1990 Paris-Dakar yarışını da kazanan 405 T16 GR ile katıldı. Araç, geliştirilmiş bir XU9T motoru ile ürettiği 400 beygiri 4 tekerleğe iletiyordu. Üstelik aracın yönlendirmesi de 4 tekerden (4WS) yapılıyordu.

İzleyeceğimiz video, Vatanen’in 405 T16 ile rekor kırdığı denemenin filmleştirilmiş hali. Günümüzde bu tarz sürüş videoları, GoPro ve benzeri kameralarla olağan hale gelmiş olsa da o günlerde pek rastlanmıyordu. Öyle ki bu film 1989 yılında Peugeot tarafından Jean Louis Mourey’e çektirildikten sonra 1990 yılında Fransa’da Chamonix ve Val D’Isere ile Amerika’da Chicago ve Houston film festivallerinden ödülle dönen sanatsal bir yapıt. İşte bu filmi Peugeot, 2013 yılında Sébastien Loeb’in 208 T16 Pikes Peak ile kırdığı rekoru kutlamak amacıyla filmi HD olarak restore etti ve yayınladı.

Hoparlörlerimizin sesini sonuna kadar açtık mı Sayın Torkseverler?