İngiliz süper otomobil üreticisi Aston Martin uzun süredir merakla beklenen ve İngiltere satış fiyatı 3 milyon sterlin civarında olacağı ilan edilen Valkyrie modeliyle alakalı teknik verileri bizlerle paylaştı. En azından bir bölümünü…

Ünlü motor üreticisi Cosworth tarafından Valkyrie için özel olarak geliştirilmiş, 11.000 devir çeviren 6.5 litrelik 65 dereceli atmosferik V12 motorun güç üretimi 10.500 devirde tamı tamına 1000 beygir. Ulaşabildiği maksimum tork üretimi ise 6000 devir bandında 740 nm. Tüm bu rakamlar Valkyrie’nin motorunu sadece bugüne kadar bir yol otomobili için üretilmiş en güçlü atmosferik motor yapmakla kalmıyor. Bunun yanında litre başına üretilen 153.8 beygir güçle bir çok turbolu motordan bile çok daha iyi bir performans gösteriyor.

Aston’un bu devasa atmosferik motoru elbette yalnız değil. Bu hiper otomobilde Formula 1’den aşina olduğumuz ”Kinetik Enerji Geri Kazanım Sistemi” kullanılıyor. Bu sayede araç 160 beygir ve 280 nm torkluk fazladan bir güce sahip oluyor ve bir butona basarak kullanabildiğiniz bu fazladan enerjinin yardımıyla toplam güç üretimi yazının başlığında da okuduğunuz gibi 1160 beygire ulaşıyor.

Marka aracı satın alanları bir süredir Londra’da ki özel yapılandırma ofisine çağırarak her türlü ince ayrıntıyı seçmelerini sağlıyor. Öyle bir kişiselleştirmeden bahsediyoruz ki, markanın normal şartlarda kullanmadığı ama müşterilerinin araçlarında istediği bir kumaş türünü, bir metal çeşidini ya da başka herhangi bir uygulanabilir materyali muhtelif alanlarda kullanmak için gerekeli çalışmayı yapabiliyorlar.

Aston bu araçtan sadece 150 adet üretecek ve hepsi zaten satılmış durumda. İlk araçların teslimatının gerçekleşmesinin ardından sadece pist kullanımı amacıyla 25 adet üretilecek AMR Pro versiyonunun da kısa süre içerisinde sahiplerine ulaştırılacağını tahmin etmek haliyle zor değil.