Volvo Tüm Araçlarında 180 Km/s Hız Limiti Uygulayacak

 

 

 

2020’den itibaren, yeni bir Volvo’ya sahip olan insanlar  180 Km/s hızdan daha hızlı araç kullanmanın nasıl hissettireceğini bilemeyecek. Bu kararın alınmasındaki en büyük sebepse Volvo’nun gelecekte tek bir insanın bile herhangi bir İsveç yapımı otomobilde hayatını kaybetmesini istememesi.

Volvo’nun bu hedefi, şirket tarafından son zamanlarda güvenlik teknolojisi adına düşünülmüş “otomotiv sektöründeki en iddialı güvenlik vizyonu”  olarak kabul ediliyor. Şirket, bu yaklaşımın tek başına yeterli olmadığını fark etmiş gibi görünüyor

Volvo, belirli hızların üzerinde, ne kadar gelişmiş olursa olsun hiçbir teknolojinin kazayı önlemede etkisinin olmadığını düşünüyor. Hız sınırlamalarının, kazaları önlemede yardımcı olabildiği fakat sürücüler tarafından bu kuralın ihlal edildiği ve yeterli olmadığı savunuluyor.

Volvo’nun güvenlik uzmanı Jan Ivarsson’ın ifadesine göre; “İnsanlar olarak, hepimiz yılanların, örümceklerin, ve yüksekliğin tehlikelerini anlıyoruz. Konu hıza geldiğinde ise bu kadar bilinçli değiliz.”

 

 

“İnsanlar araçlarını genellikle trafiğin gerektirdiğinden daha hızlı sürüyor; trafiğin durumuna göre ve sürücü olarak kendi sürüş kapasitelerine göre hızlarını ayarlayamıyor. Daha iyi davranışları desteklemeye ve insanların hız yapmanın tehlikeli olduğunu fark etmelerine ihtiyacımız var.”

Yıllarca süren araştırmaların ardından, İsveçliler aracın güvenliği hakkında hız dışında iki diğer etmen olduğunu belirlediler: Alkol ve dikkat dağınıklığı. Volvo, bütün bu unsurların etkilerinin şirket tarafından ayarlanacak olan maksimum hız limiti, akıllı hız kontrolü ve araçlarının birbiriyle iletişim halinde olması gibi önlemlerle azaltılabileceğini düşünüyor.

 

 

Bu da demek oluyor ki, çok uzak olmayan bir gelecekte Volvo’nun araçları asla bu bahsettiğimiz hız sınırlarını aşamayacak. Ayrıca bu araçlar, sürüş esnasında okul ve hastane bölgelerini fark ederek otomatik olarak yavaşlayacak.

Volvo, araçlarının maksimum hızını 180 km/s ile sınırlandırma kararı hakkında daha fazla bilgi paylaşmasa da bu konu hakkında daha detaylı bilgiler 20 Martta Gothenburg, İsveç’te özel bir güvenlik etkinliğinde paylaşılacak.