Volvo’dan Tesla’ya Cevap; Polestar 2

Volvo’nun elektrikli otomobil markası ve kız kardeşi Polestar, Tesla rakibi modeliyle karşımızda. Tesla’ya rakip olduklarını nereden mi biliyoruz, çünkü bunu kendileri söylüyor.

Bundan bir süre önce sınırlı sayıda üretilen Polestar 1 ile karşımıza çıkan marka şimdi ise seri üretim modeliyle dikkatleri üzerine çekiyor. Tanıtımı yapılan Polestar 2 modelinin hedeflediği rakip ise Tesla Model 3.

75 kilowatt saatlik batarya kapasitesinin sunduğu menzil ise 500 km. İki elektrikli motorun sağladığı 408 beygir gücü ve 660 nm torku dört çeker sistemiyle yere aktaran aracın aracın 0-100 km/s hızlanması beş saniyenin hemen altında. Karşılaştırma yapabilmeniz adına rekabet içinde olacağı Tesla Model 3’ün 450 beygir güce ve 640 nm torka sahip olduğunu belirtelim. Bu hızlanma performansını daha spor bir sürüşe çevirmek isteyenler için ise araç piyasaya çıktıktan sonra Öhlins amortisörlü ve Brembo fren sistemli özel bir performans paketi sunulacak.

Yeni trendler ve teknolojiler çerçevesinde üretilen bu otomobilin bilgi işlem sisteminin sorumluluğu ise Google firmasına ait. Google ve Polestar geçmişte imzaladıkları anlaşma çerçevesinde üretilecek araçlar için özel olarak uygulamalar geliştirecek ve Android sisteminin bu araca özel olan bir versiyonu kullanılacak.

Araç 2020’nin ilk aylarında Çin’de üretilmeye başlanacak.

Ne dersiniz, Tesla’nın elektrikli otomobil dünyasındaki görece rakipsizliğinin sonu yakın mı?