Y Kuşağı: Tesla Yeni Kompakt Cross-over Modelini Tanıttı

Tesla dün gece, Model 3 platformu üzerine hazırladığı cross-over modeli Y’yi tanıttı. Model Y, 2020 yılında piyasa olacak. Model X’in küçülmüş hali gibi görünen Y, küçülen boyutları sebebiyle “şahin kanadı” olarak adlandırılan arka kapılarına veda etmiş. Bunun dışında cross-over tasarımı ile irileşen yapısı sayesinde daha fazla baş mesafesi ve kullanım alanı sunarak Model 3’ten pratik oluşuyla dikkat çekiyor. Şimdi detaylara geçelim.

 

Model Y bahsettiğimiz gibi Model 3’ün üzerine geliştirilmiş. Genişleyen boyutları sayesinde araç daha kullanışlı özelliklere sahip olmuş. En önemli özellik Y’yi 7 koltuklu olarak sipariş edebilmeniz. Ayrıca bagaj kapağı X gibi arka camla birlikte geniş bir şekilde açılarak yüklemeyi kolaylaştırıyor. Bunun dışında bağımsız katlanan koltuklar ile kayak gibi uzun eşyaları da sorunsuzca yükleyebiliyorsunuz. İç mekan ise 3’ten tanıdık. Oldukça sade kokpit 15 inçlik dokunmatik ekran tarafından domine edilmiş. Bütün fonksiyonları bu üniteden kontrol ederken tüm bilgilere de buradan ulaşılıyor. Tavan ise geniş bir camla kaplı.

Teknik detaylara gelirsek araç en baz versiyon olan ”Standard Range”de (standart menzil) arkadan itiş için tek elektrik motoruyla geliyor. Bu versiyon 370 km (EPA normlarına göre) menzil, 193 km/h son sürat ve yaklaşık 6 saniyelik 0-100 hızlanma değerleri sunuyor. Orta seviyede “Long Range” (uzun menzil) versiyon bulunuyor. Bu versiyonu arakadan itiş veya bağımsız iki elektrik motoruyla yönetilen 4 çeker olarak sipariş edebiliyorsunuz. Arkadan itişli versiyonda değerler 480 km menzil (EPA normlarına göre), 209 km/h son sürat ve 5.5 saniyelik 0-100 hızlanması iken ”All-Wheel Drive”da (dört tekerden çekiş) menzil 450km’ye (EPA normlarına göre) düşüyor fakat son hız 217 km/h’ye yükseliyor ve 0-100 değeri 4.8 saniye ile gelişiyor. En son versiyonsa bizi en çok heyecanlandıran: ”Performance”. Dört tekerden çekişe sahip bu versiyonda da menzil 450km (EPA normlarına göre). Ancak son sürat 241 km/h’ye ulaşırken 0-100 süper-sportlara dudak ısırtacak 3.5 saniye.

Şimdi gelelim fiyatlara. Tesla, Model 3’te yaptığı gibi Y’yi de ön siparişe açtı. Bunun için 2.500 Dolarlık depozito yatırmanız gerekiyor. En baz versiyon ekstra donanımlar olmadan şu an sitede 42.700 Dolar. ”Long-Range” 46.700 dolardan başlarken, ”Performance” modeli ise 55.700 Dolar. Opsiyonlarda ise 7 koltuklu versiyon için üçüncü sıra koltuk farkı 3.000 Dolar. Bunun dışında direksiyon yönetimi, hızlanma ve frenlemeyi kontrol eden ”oto pilot” 3.000 dolarken, paralel ve dikey olarak otomatik park eden, navigasyon ile koordineli araç sollama sistemli ve en enteresanı otoparkta sizi bulan (evet park ettiğiniz yerden çıkıp yanınıza geliyor) ve tabela tanımalı ”tamamen otonom sürüş” pakedi ise 5.000 Dolar fiyat etiketine sahip.

Şarj üniteleri diğer Tesla modelleri ile aynı ve Amerika’daki şarj ağını kullanabiliyorsunuz. Tesla bu aracı Nevada’daki Gigafactory’de üretecek. Aynı zamanda Shanghai’da inşaatı devam eden fabrikada da üretecek. Şu ana kadar 500.000 araç üretmiş olan Tesla’nın CEO’su Musk, gelecek sene bu zamanlar 1.000.000 araç sayısına ulaşmış olacaklarını belirtti. Daha önceki tweetlerinde Türkiye planlarından bahsedip bizi heyecanlandıran Musk’ın umarız Model Y için de benzer planları vardır.