Ufak bir askerlik arası dolayısıyla ara vermiş olduğum Ralli temalı yazılarıma kaldığım yerden devam ediyorum kıymetli TORK severler. Önceden belirtmem gerek ki, bu sefer tüm yarışı seyredemedim. Askerde WRC+ olmadığı için beni anlayışla karşılayacağınıza inancım sonsuz. Yine de elimden geldiğince tüm özet videolarını izledim. Yani olan biteni konuşmak için fazlasıyla bilgi sahibiyim. O halde Arjantin Rallisi 2019 sizlerle.

2019 Dünya Ralli Şampiyonası takviminde Güney Amerika turumuz devam ediyor. Meksika’dan sonra Arjantin’e giden ekipler, Arjantin sonrasında Şili Rallisi’ni de tamamlayarak Avrupa’ya geri dönecekler. Takvim planlandığı şekilde devam ederken, pilotlar şampiyonasında da büyük bir çekişme var. Şampiyona sıralamasında ilk üç sırada yer alan Tanak, Ogier ve Neuville’in şampiyonluk hedeflerine ulaşmaları için gereken farkları yaratmaları gereken bölüme geliyoruz. Arjantin’de kim öne çıkacak bunu birlikte keşfedeceğiz fakat yarışa geçmeden söylemem gerekiyor ki, yarış benim için tam anlamıyla hikayeleşemediği için bu yazı önceki yarış yazıları gibi hikayesel olmayabilir. Ama sonraki yarışlarda bunu fazlasıyla telafi edeceğime emin olabilirsiniz.

Arjantin Rallisi uzun zamandır vahşi su geçişleri ile tanınır. Oldukça derin ve hızlı su geçişlerine sahip olan ralli, takımların su geçişlerinden zarar görmeyen otomobiller üretmesini sağlamak için ayrı bir sınav niteliğinde. Öyle ki, 2004-2005 sezonunda Subaru takımını inceleyen bir belgesel sırasında Subaru, ön panelini Arjantin rallisine hazırlamak ve doğru modeli bulabilmek için 70.000 pound civarında bir harcama yapmıştı.

Arjantin muazzam seyircisiyle de tanınmaktadır. Özellikle en bilinen etap olan El Condor’a her yıl muazzam bir seyirci topluluğu akın eder. Son olarak, Arjantin rallisinde her şeyden biraz vardır. Hızlı ve zıplamalı düzlükler. Dar ve kayalı sektörler. Orman içi etaplar. o zaman haydi, artık etaplara girelim.

18 Özel etaptan oluşan Arjantin rallisinde Cuma günü muazzam bir yağmur vardı. Yağan yağmur, toprak yapısını komple bozmuş ve yarışın dengesini daha ilk günden değiştirmişti. Normalde ilk gün ilk sıradan start alan pilotların dezavantajlı olması gerekirken, bu dezavantaj bir anda avantaja dönüştü. İlk etabı kazanan Ott Tanak oldu. Meeke ikinci ve Mikkelsen üçüncü durumdaydı. 4. etapla birlikte Meeke liderliğe yükselirken, takım arkadaşı Tanak hemen arkasındaydı. Latvala’da öndekilere yetişerek lider üçlünün tamamen Toyota’lardan oluşmasını sağladı. Yarış Toyota’ya mı gidiyor konuşmaları bu sırada başlamış olsa da yarış bitmekten çok uzaktı. 5. etap ile birlikte ilk üçün içine giren Neuville, 8. etap sonunda yarış liderliğine yükselmiş oldu. Neuville ve Hyundai sezon başında yaşadıkları stresi hafif hafif azaltmaya başlamış olsa da bir yarış daha kazanmaları gerektiğinin bilincinde, çok muntazam şekilde stratejilerini yarışa yansıttılar ve Cumartesi gününün sonuna gelindeğinde Totoya’ların yaşadığı problemler ile birlikte kendilerini bir anda ilk iki sırada buldular. Uzuuun zamandır ortalarda olmayan Andreas Mikkelsen, yarış pilotu olduğunu hatırlamış olsa gerek ki yarışmaya karar vermiş. Arjantin Rallisi’nin ikinci günü sonunda oluşan podyum sıralaması 1. Neuville, 2. Mikkelsen ve 3. Ogier şeklindeydi.

Arjantin Rallisi’nde son gün 3 özel etap koşulacak ve son etap klasikleştiği şekilde Powerstage sıfatına sahip olarak ek puan dağıtacaktı. Son gün öncesi parolalar basitti. Neuville için kafasını önüne eğip, konsantre bir şekilde hata yapmadan yarışı bitirmesi yeterliydi. Mikkelsen liderin 45 saniye uzağında, fakat takımlar şampiyonası puanları için oldukça kritik bir ikinciliğin sahibiydi. Hata yapmaması ve ikinciliği koruması asıl hedefiydi. 3. sırada bulunan Ogier ile 4. sıradaki Meeke hala mücadele halindeydi. Meeke’in hata yapma lüksü kalmadığı için arzu ettiği kadar gazlamayamayacak olsa da risk alacağı noktalar olacaktı. Ogier ise gazlama konusunda Meeke kadar rahat olmayacak ama yüksek tecrübesi ile farkı korumaya çalışacaktı. 16. etabın başlaması ile Pazar günü start aldı. 17. etap ile birlikte Meeke üçüncülüğü Ogier’den aldı. Hem takım puanları hem de Meeke’in sezon başından beri devam eden kötü şansı kırması için bir podyum oldukça önemliydi. İlk iki sıradaki isim ise değişmiyordu. Sırada Powerstage vardı.

Powerstage’ten beklentiler; Hyundai’lerin gazlamaması, Tanak ve Latvala’nın varını yoğunu ortaya koyması, 3. Hyundai’nin ( Sordo ) puan alabilecek seviyede bitirmesi olarak sıralanıyordu. Etapta sona gelindiğinde Hyundai’ler istediğini almış ve duble yapmışlardı.

Bu yarış onlar için sezonun geri kalanına pozitif bakma yarışı oldu. Artık özgüvenleri var ve kazanmak için yarışacaklar, bu kesin.

Meeke bir kez daha podyumun dışında kaldı. 17. etapta aldığı üçüncülüğü son etapta tekrar Ogier’e veren Meeke’in üzüntüsü etap sonunda cümlelerine vurmuştu “sol arka lastiğim patlak, ne yapabilirim..Hayır ne yapabilirim ?..”. Ogier ise powerstage’te tam anlamıyla uçuyordu. Tecrübesini ortaya koyan Fransız 0.1 saniye fark ile eski ezeli rakibi Latvala’nın önünde etabı kazanmayı bildi. Dani Sordo ise hem Meeke’in hem de Tanak’ın önünde kalarak Hyundai için ne kadar önemli ve değerli bir takım oyuncusu olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Sonuç olarak Arjantin Rallisi podyumu :

 • Thierry Neuville – Hyundai i20
 • Andreas Mikkelsen – Hyundai i20
 • Sebastien Ogier – Citroen C3

Yarışın akılda kalanları :

 • Ford’ların bir anda silikleşmesi benim açımdan Arjantin Rallisi’nin en büyük hayal kırıklığıydı. Evans’ın son yarışlarda ki performansı sonrası Arjantin’den basit bir kaza ile ayrılması son derece moral bozucu. Umarım yakın zamanda bir iki yarış kazanarak kendilerine gelirler. Onlar da oyunun içinde olursa tam anlamıyla bir kapışma izleyebiliriz.
 • Citroen Lappi’ye daha ne kadar şans verecek bilmiyorum fakat bence bazı kararların yeniden gözden geçirilmesi olası. Görünen o ki, Lappi ve Citroen birlikteliği maalesef yürümüyor.
 • Hyundai şampiyonaya ben burdayım derken birden sahneyi ele geçirdi. Patron değişikliğinin bu kadar verimli olması inanılmaz bir şey.
 • Tanak ve Toyota en güçlüden, ‘acaba güçlüler mi’ seviyesine düştü. Motor sporları fazlasıyla acımasız. Estonyalının kendine gelip yarış kazanmaya başlaması gerek.

Şampiyona Puan Durumu

Pilotlar :

 • Thierry Neuville 110 PTS
 • Sebastien Ogier 100 PTS
 • Ott Tanak 82   PTS

Takımlar :

 • Hyundai Shell Mobis WRT 157 PTS
 • Totoya Gazoo Racing WRT 120 PTS
 • Citroen Total WRT 117 PTS