Yağmurlu Bir Günde Görmüştüm Seni..

2019 sezonunun yavaş yavaş sonuna doğru geliyoruz. Bir yandan sezonun heyecanı tavan yaparken bir yandan da gelecek sezonun takım kadrolarını merakla takip ediyoruz. Kısaca, bir yanda ekmek kavgası veriliyor diğer yanda şampiyonluk savaşı yaşanıyor.

Büyük Britanya rallisi normalde takvimde son yarış olarak koşulurdu, bu sebeple tarihsel dönemde pek çok dramanın Britanya Rallisi’nde yaşandığını görebiliriz. Güncel dönemde Britanya Rallisi sezonun son rallisi olarak koşulmasa da drama yaratma özelliğinden fazla birşey kaybetmedi. Yağmurun, çamurun, hava değişiminin oldukça bol olduğu Britanya Rallisi aktif pilotların pek çoğunun favori rallisi durumunda. Yarışın etap karakteristiğinden bahsetmek gerekirse; Finlandiya’dan yarım “çıt” yavaş, hiçbir yerle karşılaştıracamayacağım kadar ıslak ve Türkiye Rallisi kadar orman içinde yer alan son derece tuzaklı etaplara sahip Britanya Rallisi, hiçbir hatayı tolare etmeyecek kadar merhametsiz bir karaktere sahip.

2019 Britanya Rallisi toplam 22 etaptan oluşuyordu. 312,75km özel etap uzunluğuna sahip olan rallide öne çıkan etaplar ise Sweetlamb ve Myherin etaplarıydı. Yarışın ilk etabı Perşembe akşamı ağır bir yağmur altında özel seyirci etabı olarak geçildi. Oulton Park’ta koşulan etap, yağmurun etkisiyle birlikte son derece kaygan hale gelmişti; bu sebeple pilotların etap zamanlarında ciddi farklılıklar oluştu. Kariyerinin İlk WRC yarışına katılan efsane Pilot Petter Solberg’in oğulu Oliver Solberg; etap öncesinde araç havandırmasını çalıştırmayı unuttu ve dolayısıyla tüm etabı neredeyse hiçbir şey göremeden geçti. Babası ise durumu “tecrübe” diyerek özetledi ( bilmeyenler ve merak edenler için; Oliver’in havalandırmasını etaptan 10 dakika önce çalıştırarak camın buğu yapmamasını sağlaması gerekiyordu ).

Yarışın gerçek anlamda ilk günü Cuma günü koşuldu. Sabah loop’u 4 etaptan oluşuyordu ve oldukça yağışlı hava koşullarında başlayan gün, 4 etap sonrasında Kris Meeke’in liderliğiyle noktalandı. Meeke’in liderliği Perşembe akşamı koşulan seyirci etabından geliyordu. Seyirci etabında 8 saniye fark yakalayan Meeke Cuma gününün ilk loop’unda da liderliğini korumayı başardı. 2. Thierry Neuville olurken, 3. sırada Latvala bulunuyordu. Tanak ve Ogier 4 ve 5. sırada kendilerine yer bulmuştu.

Cuma gününün 2. loop’u servis arasından sonra start aldı. Sabah geçilen etapların aynı sırada tekrar geçilmelerinden oluşan Cuma akşamı etapları, son 2 etabın gece geçilmesi gibi bir değişiklik daha barındırıyordu. Gün içinde özellikle WRC klasmanında fazla drama olmazken, 3. Etapta Elfyn Evans’ın biraz fazla hızlı geldiği ve sol arka jantını kırarak 50 saniye kaybettiği aşağı eğimli bir sağ virajda bu kez Latvala şansını fazla zorluyor ve Evans kadar ucuz atlatamıyordu. 1-2 takla sonrasında ormanın içine doğru süzülen Toyota Yaris ve Latvala’nın rallisi, aracın takla barının hasar alması sonrasında süper ralli kurallarına uymadığı için 7. Etap ile birlikte son buluyordu. 10. Etap ile Cuma günününde sonuna gelinirken liderlik Ott Tanak’a geçmiş, 2. Sırada Ogier’in olmuştu. Kris Meeke 3. Sırada podyumu tamamlarken, Thierry Neuville 4. Sıradaydı.

Cumartesi günü Britanya Rallisinin servis alınmadan geçilen günüydü ve bu özelliği ile özellikle sabah etaplarında ekiplerin ekstra dikkatli olması gerekiyordu. Etapları ve rallinin genelini çok iyi bilen isimlerden Craig Breen belki de biraz fazla bildiğini düşündü ve orta hafif bir sol virajda otomobilinin hakimiyetini kaybetti. Sonrasında 4.5 takla atan Breen için yarış bitti diye düşünürken, 4.30 dakika sonrasında Breen otomobilini olduğu yerden çıkarttı ve yarışa devam etti. Ön camında oluşan kırıkların görüş açısını bozmasından dolayı Craig Breen’in rallisi de aslında bu noktada sona erdi ( yarışı bitirmesi bambaşka bir başarı, orası ayrı ). 3. Günün sonunda liderlik Tanak’taydı. Yine kendine has, domine ederek geçirdiği bir Cumartesi sonrasında Tanak ikinci sıradaki Neuville’e 11 saniye fark atmıştı. 3. Sıra ise Ogier’e aitti.

Britanya Rallisi Pazar koşulacak 4 etap ile son bulacaktı. Olağan şekilde 22. Etap powerstage olarak sürücülere ( pilot ve copilota ) ek puan verecek fakat takımlar bu ek puanlardan faydalanamayacaktı. Takımlar şampiyonasının da puan durumu oldukça çekişmeli olduğu için, takım emirlerinin son derece sert hissedildiği bir Pazar günü yaşadık desek yanlış olmaz. Andreas Mikkelsen ve Kris Meeke takım puanı için ayaklarını gazdan çektiler. Ford pilotu Evans ise takım puanları için pedalı sonuna kadar ittirmeyi seçti ve ilk gün kaybettiği zamanı 5. Liğe kadar tırmanarak telafi etmeye çalıştı.Evans’ın son 3 yarışı bel sakatlığından dolayı kaçırdıktan sonra tek hatasına rağmen, oldukça iyi bir performans sergilediğini söylemek lazım. Kris Meeke 4. Sırayı kabul etmek durumunda kalırken, sezonun 3 favorisi yarışı ilk 3 sırada bitirmeyi başardı. 1. Sıra Ott Tanak’ın olurken, 2. Sıra Thierry Neuville’e gitti ve 3. Sıra Sebastien Ogier’in oldu.

Powerstage ise bambaşka bir maceraya sahne oldu. WRC’ler içinde ilk sırada start alan Lappi, uzun süre etap liderliğini elinde tuttu. Öyle ki bu puanlara inanılmaz derece de ihtiyacı olan Ogier, takım arkadaşını sadece 0.5 saniye geçti. Ogier’in zamanının ekranda yer alması sonrasında Lappi’nin rahatlaması görülmeye değerdi. Olası bir Lappi galibiyeti sonrasında Ogier’in çenesi muhtemelen 2-3 yıl durmazdı. Etaba son sırada başlayan Tanak için ise görev basitti. Etabı bitirmek. Hem kendisi hemde takımı için 1.lik puanlarını tabelaya yazdırmak. Tabiki bu görev Tanak’ı tatmin etmedi ve inanılmaz bir şekilde etaba saldırdı. Her split farkı açtı. Son splitte biraz zaman kaybetsede 0.5 saniye farkla hem yarış 1.liği hemde powerstage 1.liği puanlarını tabelaya yazdırdı.

Tanak’ın zaferiyle noktalanan Britanya Rallisi, WRC2 kategorisinde ise bambaşka bir hikayeye tanık oldu. Yarışa oğlu Oliver ile katılan Petter Solberg, Polo R5’i ile formun geçici yeteneğin kalıcı olduğunu gösterir neticede inanılmaz bir işe imza atarak kariyerinin son WRC yarışını kazandı. Yarış sonundaki açıklamalarını aşağıya bırakıyorum. Seni çok özleyeceğiz güzel adam.

Britanya Rallisi’ni toparlamak gerekirse; Tanak şampiyonluk yolunda müthiş bir adım attı fakat daha işi bitmedi. Özellikle de arkasında Ogier gibi bir efsane varken şampiyon olmadan şampiyon oldum diyemezsiniz. Bu sebeple önümüzdeki 2 yarış oldukça çekişmeli geçecek buna şüphe yok. Sırada yarısı asfalt yarısı toprak olan İspanya Rallisi var. Ardından Avusturalya’ya doğru yola çıkacağız ve sezonu noktalayacağız. Uzun lafın kısası, Tanak şampi.. son 2 yarış insanda çarpıntı yapar.

Puan Durumları: