Yasaklanmış Otomobiller ve Donanımlar

Dünyanın yuvarlak olduğunun ve evrendeki bu soluk mavi nokta üzerinde (sana da selam olsun Carl Sagan Reyiz) farklı kültür ve inanışlardan 7,5 milyar insan yaşadığının ve biri için sorun olmayan bir durumun diğeri için utanç sebebi olabileceğinin farkındayız. Tork TV Garip Haberler Servisi ilerleyen satırlarda son yıllarda yaşanmış bu tarz garipliklerden birkaç tanesini yazının sonunda da belirttiğimiz üzere CarBuzz’dan alıntıladığı haber çerçevesinde sizler için derledi.

Otomobillerin gün geçtikçe geliştirilen teknolojileri şüphesiz can kayıpları ve yaralanmaları önemli derecede azaltıyor. Ülkelerdeki mevzuatlar aracınızda emniyet kemerlerini, hava yastıklarını, burulma noktalarını, güçlendirilmiş tavan bölümünü ve çapraz görüşlerinizi kör eden kalın şase direklerini mecburi kılıyor. Tamam son örnekte durumu biraz abartmış olabiliriz. Fakat değinmek istediğimiz şey yetkililerin bu mevzuatları hazırlarken bazen aşırıya kaçmaları sonucunda ortaya çıkan gariplikler.

Avusturalya: Ford Mustang “Line Lock”

Avusturalya’nın otomotiv geçmişi konumu itibarı ile harika ”Muscle Car’’lar ve JDM kültürünü barındırıyor. Ancak hükümet yetkilileri bu heves ve ilgiyi aynı şekilde paylaşmıyor. Özellikle “burn out” yaptıktan sonra araçlarına el konulmasına kadar varan cezaların önünü açtıkları düşünülürse. Tam da bu sebeple Ford yetkilileri Avusturalya’ya ihraç ettikleri Ford Mustang’lerin menülerinden “Line Lock” özelliğini kaldırmışlar. Bu özelliği menüden aktif ettiğinizde vahşi atınız kişnemesini çevredekiler için daha tehditkâr yapmak adına ön tekerleklerine tam fren gücü uygulayıp kilitliyor. Böylece durduğunuz yerde rahatça lastiklerinizi yakabiliyorsunuz. Aslında bu sistemin amacı daha çok, kalkış yarışı öncesi lastiklerinizi ısıtmak olsa da genelde bu eylem bol bol duman ve yanık bir lastikle son buluyor.

 

Avrupa: Chevrolet Camaro ZL1 1LE “Tampon Ekleri”

Camaro Avrupalılar için her zaman yeri ayrı olmuş bir Amerikan “Muscle”ıdır. Fakat bu ilişki 1LE performans paketli modelinin tamponlarında barındırdığı aerodinamik ekler yüzünden biraz zora girdi. Araç için hatırı sayılır miktarda “downforce” sağlayan ve soğutmaya yardımcı olan bu pal benzeri eklentiler Avrupa yaya güvenliği gereksinimlerini karşılayamadı. Böylece ZL1 1LE Avrupa’da sadece pist yarışlarına uygun bir otomobil olarak kaldı. Demek ki Avrupalı yetkililer için bir Camaro tarafından ezilmek uygun ama aero paketli bir Camaro çarparsa maazallah bacağınız falan kopabilir.


Hindistan: Sürücüsüz Araçlar

Henüz sürücüsüz araçları göremesek ve hatta firmaların, yatırımcılarına aksini iddia etmesine rağmen yaşadığımız süre boyunca görme ihtimalimiz oldukça düşük olsa da Hindistan Ulaştırma Bakanı Nitin Gadkari açık bir dille “Hindistan’da sürücüsüz araçlara izin vermeyeceğiz. Bu konuda oldukça kararlıyız.” açıklamasını yaptı. Bu açıklamanın ardında ise gelecek teknolojinin işsizlik oranının oldukça yüksek olduğu Hindistan’da daha fazla işsizliğe zemin hazırlayacağını düşünmesi. Tork Bey’in olarak sürücüsüz otomobil hakkında oldukça alaycı ve aşağılayıcı düşünceleri olduğunu kabul ediyoruz. Ancak her yeni teknolojinin büyük pazarlara bu sonu gelmeyen eski tartışmayla girdiğini de hatırlatmak istiyoruz.

 

Amerika: TVR Markası

İngiliz TVR’ın Tuscan, T350, Cerbera ve Sagaris modelleri lastiklerini hiçbir zaman Amerikan asfaltı üzerine değdiremedi. Bunun sebebi ise basit donanım uyuşmazlıkları yerine güvenlik özelliklerindeki eksikler olarak gösterildi. TVR 1999-2006 yılları arasında ürettiği Tuscan modeli için yaptığı test ve denemeleri örnek göstererek ABS ya da çekiş kontrolü gibi destekler olmadan da oldukça güvenli olduğunu iddia etti ve araca hava yastığı takmayı reddetti. Yapılan bu hareketin doğruluğuna katılır veya katılmazsınız ancak şüphesiz bu hareketin İngiliz markanın sürüş zevki ve gafil sürücüleri ısıran ününü katladığına karşı çıkamazsınız.

 

Türkmenistan: Siyah Arabalar ?!?!

Gözlerinizi ovuşturmayın. Evet, doğru okudunuz. 2015 yılında Türkmen yetkiller önce başkentte siyah araba kullanılmasını yasakladı. Daha sonra da ülkeye siyah araba ithalini yasakladılar. Siyah araba sahibi vatandaşlar sabah uyandıklarında arabalarının emniyete çekildiğini görüyorlar. Arabalarını ise ancak kısa süre içerisinde beyaz veya benzeri açık bir renge boyatacaklarına dair belgeyi imzaladıktan sonra teslim alabiliyorlar. Doğal olarak ülkedeki boya atölyeleri fiyatlarını ikiye katlamış durumda.

Peki neden böyle bir karar alındı? Çünkü devlet başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ( bu arada söylemeye çalışmak yazmaktan daha eğlenceli) batıl inançlar konusunda oldukça takıntılı ve beyaz rengin uğur getirdiğine inanılıyor. Başkent Aşkabat’ın diğer ismi “Beyaz Mermer Şehri” ve başkan tüm şehri beyaz makam arabalarıyla turluyor. Başkan halk üzerinde oldukça baskıcı ve siyah araba konusu daha buz dağının görünen kısmı.

İsrail: Chevrolet SS

Chevrolet, adını Super Sport koyduğu aracının adını kısaca SS olarak kullanmaya karar verdiğinde muhtemelen İsrail ile ilgili her hangi bir çekince akıllarına gelmemişti. Çünkü SS aynı zamanda Hitler Almanya’sında Schutzstaffel adıyla kurulmuş siyah elbiseli para-militer oluşumun kısa adıydı. Bu acımasız ekip Nazi rejimi sırasında 6 milyon Yahudi’nin ölümüyle sonuçlanan soykırımdan da sorumluydu. Otomobil tarihi, farklı ülkelerde birbirinden değişik anlamalara gelen model isimleriyle dolu. Ancak İsrail’e SS adıyla araba ihraç etmek potkırmayı bir seviye yukarı taşıyor.

Amerika: Pagani Zonda R

Amerika’da güvenlik sebebiyle satışa çıkamamış arabaların listesi oldukça uzun. Ancak şimdi söyleceğimiz model açıklandığında birçok kişiyi şaşırttı. Garajınızda bir Pagani Zonda R bulunduracak kadar şanslı ve zengin olabilirsiniz. Ancak onu Amerika asfaltlarında rahatça kullanamayacaksınız. Kullanabilmek için ancak aracınızı “Gösteri Amaçlı” olarak kayıt ettirmeniz gerekiyor. Bu durumda da senede 2500 milden (4000 km) fazla kullanamıyorsunuz. NHTSA’nın (Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi) aracı kara listeye almasının sebebi ise Pagani’nin çocuk güvenliği için gelişmiş hava yastıkları kullanımı muafiyeti almamış olması.

Güney Kore: Volkswagen

Volkswagen’in emisyon skandalına yol açan yazılımı Güney Kore’de onlara yasak getirmiş. VW’nin suçunu kabul etmesinin ardından 2016 yılında yetkililer VW’nin 32 modelinin satışını yasaklamışlar. Öyle ki, Güney Kore’li savcılar suçu kabullenmenin hemen ardından VW’nin Güney Kore’deki merkezine giderek yetkilileri sorgulamış ve emisyon dışında başka bir yolsuzluk olmadığından emin olacak kadar ileri gitmişler. Soruşturma sonunda 3 üst düzey yetkili ”Dieselgate” sebebiyle suçlanmış. Her ne kadar VW yetkilileri tekrar Güney Kore pazarına girmekte ısrarcı olsalar da, henüz yaptıklarını affettirecek her hangi bir olumlu davranışta bulunmuş değiller.

Mısır: Chevrolet Papyonu

Enteresan bir şekilde bu madde listemizde yasaklanan üçüncü Chevrolet vakası ve bu enteresan vakayı bu yüzden en sona bıraktık. Aslında şu an birçok Mısırlının yaptığı gibi bugünlerde Mısır’da bir Chevrolet alabiliyorsunuz. Fakat 2012 yılında Mısır’ın ruhani lideri bir fetva yayınlayarak Chevrolet ambleminin aslında bir Hristiyan haçına benzediğini ve bu sebeple Chevrolet almanın ve kullanmanın caiz olmadığını söyledi. Bunun üzerine Mısır’ın ünlü TV sunucularından biri olan Amr Adib fetva ile ilgili birçok mizahi açıklama yapmış ve 100 yıl önce kurulan bir firmanın logosunda ileride Müslümanları rahatsız edeyim amacını gütmesini beklemenin anlamsız, bunun 2012 yılına kadarsa ortaya çıkmamış olmasının çok daha mantıksız olduğunu belirtmiş. Tabii şu anda Mısır’ın çok daha farklı dertleri olması da cabası.

 

Kaynak: CarBuzz