Yeni Ford Focus ST Rakiplerine Göz Dağı Veriyor!

Yeni nesil hot hatch, 6 ileri manuel ve yeni 7 ileri otomatik şanzıman seçenekleriyle sizlerle.
Ardı arkası kesilmeyen casus fotoğrafların sonunda tümüyle yeni Ford Focus ST iddialı yenilikleriyle karşımızda. Peki beklemeye değdi mi?

Amerika’da yasak meyve olan Ford’ un Ateşli Hatchback’i kullanıcılara güçlü benzinli ve dizel motorlar arasında seçenek sunarak Volkswagen Golf GTI/GTD ile rekabete hazır. Ford yenilenmiş motorun eski ST’ ye nazaran ekstra yüzde 12 beygir ve yüzde 17 tork daha fazla sunduğunu iddia ediyor. Benzinli versiyonun kaputunun altına Ford’ un uzun uğraşlar verdiği yeni jenerasyon, kendi ifadeleriyle gelmiş geçmiş en güçlü Ford ST. 2.3 litre 4 silindirli Ecoboost olarak tarif edilen motor 276 beygir(5,500 dev/dak) ve 420 Nm tork (3,000dev/dak) verileriyle 0-100km/s süresi 6 saniyeden daha kısa.

Entegre edilen Ecoboost motor, yine Ford’un geliştirdiği GT ve F150 Raptor modellerinde kullanılan ve turbo gecikmesini minimalize eden anti-lag teknolojisi barındırıyor. Sıralı çift türbinli turboşarjlı motor, 6 ileri manuel şanzıman ile birlikte çalışıyor fakat opsiyonel olarak yedi ileri otomatik şanzıman da tercih edilebiliyor ve daha ileri optimize edilmiş vites geçişleriyle daha iyi performans sağlıyor.

Gelelim dizel versiyona. 2.0 litrelik EcoBlue motorla gelen otomobil 187 beygir (3,500 devir/dak) ve 400 Nm tork (2,000 devir/dak) sağlıyor. Bu sayede kendisi geliştirilmiş en güçlü dizel Focus ST olabiliyor. Bu modelde de 6 ileri manuel ve 7 ileri otomatik şanzıman seçenekleri sunuluyor. Elektronik olarak kontrol edilen ve otomobilin kaymasına sınırlı olarak izin veren diferansiyel standart olarak sunuluyor. Dizel versiyonu ele alırsak virajlarda içteki ön tekere fren uygulayarak önden kaymalarda rotaya tekrar girmenizi sağlıyor ve bu sayede virajlarda daha iyi kontrol sağlıyor. Ayrıca Focus ST en hızlı direksiyon tepkilerine sahip araç olduğunu öne sürülerek Fiesta ST’yi gölgede bırakıyor ve elektronik destekli direksiyonla normal bir Focus ile karşılaştırıldığında yüzde 15 daha hızlı olduğu belirtiliyor. Seçilebilir sürüş modları Kaygan / Islak, Normal ve Spor olarak ilk kez standart olarak performans paketiyle sunuluyor. Ayrıca Mustang’den uyarlanmış kalkış kontrol sistemi, kırmızı fren kaliperleri ve aktif devir eşleştirme teknolojisi (heel and toe olarak bilinen) kullanılıyor.
Ford’un yeni Focus ST’ nin satışlarına Avrupa’da hatchback ve wagon modellerinin bu yaz başlaması bekleniyor.