Land Rover’s Special Vehicle Operations Team isminde bir oluşumdan haberiniz var mı?
Whickshire’daki merkezlerinde günden güne hızlanan ve farklı taleplere arz sağlayan bu teknik ekip yine gizli bir proje için çalışırken bu kez medyanın gözünden kaçamadı.
James Bond filmlerini aratmayacak kadar heyecanlı ve tehlikeli birer hayata sahip insanların talebi üzerine zırhlı bir Autobiography modeli üzerinde çalışıyorlar: Zırhlı Range Rover Sentinel
Standart versiyonunda 3.0 litrelik V6 kullanan Sentinel usta bir dokunuşla 5.0 litrelik bir V8 ile 375 beygire kavuşmuş. Yeni motor eklenmesi ile zırhsız ağırlığını tam bilmediğimiz araca tam 1 ton ağırlığında zırh ve kurşun geçirmez cam entegre edilmiş. Bunun haricinde güçlendirilmiş şasi, frenler, süspansiyonlar ve diğer gerekli geliştirmeler mevcut. Standart bir Autobiography’nin 2.5 ton olduğunu hatırlatalım. E tabi 0-100 değeri de bununla beraber 9.8 saniyeye kadar artmış.

Maalesef böyle bir korumaya ihtiyaç duyan insanlar var. Range Rover’ın onlara özel olarak ürettiği bu araç tabanında bir IED (geleneksel etkili patlayıcı) engelleyebilecek zırha, patlak halde saatte 90 km hızla 50 kilometre mesafe katedebilecek lastik ve özel jantlara, hatta bagajında bir acil durum kaçış sistemine bile sahip. Land Rover hedef müşteri kitlesinin ürünü Cenevre’de ulu orta satın almayacağını düşündüğü için 5-7 mart arası bu özel araçları İngiltere İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Polislik Fuarı’nda görücüye çıkarmaya karar vermiş.

Yazıyı sizleri Land Rover tarafından hazırlanmış ve aracın özelliklerini açıklayan video ile başbaşa bırakarak bitirelim.